Palaute

Vasemman käden tekniikka

Soitin: Basso | Opettaja: Timo Tolonen

Jäikö oppitunnista jotain epäselväksi? Kysy tai kommentoi!

Kysymykset 0 - 4. Yhteensä 4 kysymystä.

Ranne ja etusormi kipeytyy

dennism (Vuosi sitten)

Terve!

Kiitoksia tarkasta läpikäynnistä.
Puristanko liikaa, kun vas. käden ranne kipeytyy, etusormi on jumissa ja pitää ottaa ote irti kaulasta ja heilutella kättä hetken treenaamisen jälkeen? Tuntuu vain, että pitää puristaa peukalolla ja sormilla kovaa, jotta saan kielen painettua kaulaa vasten ja jotta puhdas ääni tulisi.

-Dennis

Onhan se mahdollista, että on liikaa puristusta. Ehkä ensin epäilisin kuitenkin, että soittoasennossa on muuten vikaa. Eihän sinulla vaan roiku basso polvissa asti?

-opa (Vuosi sitten)

Koitin tuon soittoasento-oppitunnin mukaan pidellä kaulasta ja bassoa muutenkin, mutta vaikka koitan muutellakin mm. peukun asentoa (pysty-vaaka -väli) niin ei oikein sellaista asentoa löydy missä ei ranne kipeyisi nopeasti, kun siis soitan tuota G-kieleltä 9-nauhasta alkavaa neljän äänen kuviota. Välillä koitan muuttaa puristussuhdetta niin, että painotan puristusta enemmän kieliä painavien sormien puolelle, joka helpottaa hieman, mutta hetken kuluttua taas huomaan puristuksen aiheuttaman rasituksen, joka tuntuu siltä, että ranne vaan joutuu olemaan tuossa niin epäluonnollisessa asennossa, ettei ole ihme, että kipeytyy.
En roikota bassoa :), itselleni on tärkeämpää hyvä ergonomia.

-dennism (Vuosi sitten)

moi!

nämä on hieman hankalia juttuja, kun jokaisen kädet on kuitenkin aina ne omat kädet...mutta: onko mahdollista että itse basson säädöissä on jotain esim. kielet liian korkealla? silloin joutuu käyttämään kohtuuttomasti voimaa painamiseen. sormien venyttely voisi auttaa, tässä treenissä kuitenkin joutuu kaikilla sormilla tekemään hommia, joten se voi alussa olla hankalaa ja voimia vaativaa. tuo puristussuhteen muuttaminen on varmasti oleellista, eli ettei koko ajan tule kaikilla lihaksilla paineltua, yritä käyttää vain sen verran voimaa ja liikettä kuin on tarpeellista äänen aikaansaamiseksi. äänen puhtauskin paranee koko ajan harjoittelun myötä, eli ei tarvitse pyrkiä täydellisyyteen heti alussa:)

kokeile näitä ja laita kommenttia!

Tomppa

-kitaramies (Vuosi sitten)

Perusasioita

Lukion musiikin verkkokurssi: osa 7, bändisoitinten perusteet

Samanaiheiset

Viritysmittari beta

Nauhoita itsesi beta

Sointukirja beta

Facebook