Soitin: Äänitys | Opettaja: Dan Tigerstedt
Kysymykset 0 - 9. Yhteensä 9 kysymystä.
mieleen tuli tässä semmonen että kun itsellä on peaveyn 5150-nuppi+412j-kaappi ja pitäisi saada se hyvin äänitettyä. ongelmana on se että kun kaapissa on neljä kaiutinta ja jokaisesta lähtee täysin erilainen soundi. mitenkä sen mikittää järkevällä tavalla?
jj97 (3 vuotta sitten)
Pitääks tossa olla joku erilainen mikki kun tavallisesti
jj97 (3 vuotta sitten)
Mihin ääni menee tosta mikistä??
kake1962 (3 vuotta sitten)
Tuosta ei nyt ihan selkeesti selviä noiden mikkien asema kaiuttimen suhteen...ei varmaan saa olla täysin suorassa kulmassa?
krautio (4 vuotta sitten)
Onko videossa liian huono äänenlaatu vai onko miksauksessa tullut jokin virhe, mutta en huomannut mitään eroa mikkien välillä.
Ambitus (4 vuotta sitten)
ainiin...joskus toimii kans isokalvonen+dynaaminen yhdistelmä. Mä oon käyttäny esim. Audio Techincan 4047+SM57. Noissa pitää olla vaan erittäin tarkka et vaiheet menee kohdalleen. Mittanauha mukaan ja kokeilee.
Ambitus (4 vuotta sitten)
Shuren SM57 ja Sennheiserin MD421 on aika toimiva yhdistelmä. Myös Beyerin 201 toimii todella hyvin.
Akku (4 vuotta sitten)
Minkä laisia mikkejä kannattaa käyttää? Dynaamisia, iso/pienikalvoisia?
esim shure 57 on hyvin toimiva yleismikki
-dreamferno (2 vuotta sitten)
Ei otsikkoa
dreamferno (2 vuotta sitten)